Zalety używania systemu mocowania próżniowego na frezarkach AXYZ

Od początku korzystania z frezarki CNC, w wielu maszynach jedynym rozwiązaniem mocowania materiału na stole jest jego mechaniczne przytwierdzenie. Odbywa się to albo za pomocą uchwytów mocujących lub poprzez przykręcenie do stołu wkrętami. Takie rozwiązanie nie daje pewności bezpiecznego trzymania materiału i powoduje przesuwanie się wycinanych elementów, niejednokrotnie doprowadzając do ich uszkodzenia.

AXYZ zaleca wykorzystanie systemu mocowania próżniowego z pompą lub dmuchawą. To rozwiązanie pozwala zamocować materiał w bezpieczny sposób i zapewnia prawidlowe wycięcie elementów.

Różnica pomiedzy zastosowaniem pompy lub dmuchawy zależy od rodzaju materiału ktory chcemy mocować. Jeżeli materiał jest nieporowaty, lepszym rozwiązaniem jest użycie pompy w celu uzyskania dużej siły podciśnienia. Jeżeli materiał jest porowaty, tak jak gąbka, wtedy zastosowanie dmuchawy pozwoli skutecznie przytrzymać materiał poprzez bardzo duży przepływ powietrza.

Pompa lub dmuchawa podłączana jest do systemu mocowania próżniowego i poprzez kanały w powierzchni stołu pozwala na przytrzymanie materiału.

Wszyskie maszyny AXYZ są stadardowo wyposażone w system mocowania próżniowego. Stół podzielony jest na kilka stref, które włączane i wyłączane są ręcznie lub automatycznie za pomocą aplikacji. Aplikacja automatycznie zamyka i otwiera strefy w zależnosci od pozycji glowicy podczas cięcia, optymalizując siłę podcisnienia w miejscu obróbki.

Na powierzchni stołu umieszczony jest MDF. Zalecamy użycie standardowego MDFu:

  1. Jest tani
  2. Jest łatwo dostępny
  3. Nie powoduje uszkodzenia narzędzi
  4. Co najważniejsze, jest porowatym materiałem umożliwiającym maksymalny przepływ powietrza

Można zasosować w zasadzie każdą grubość MDFu, od 4 mm do 25 mm. Są dwa sposoby na zamontowanie MDFu na stole, pierwszy polega na położeniu materiału, który zostanie przytrzymany na stole poprzez podciśnienie, lub może on zostać przykrecony do stołu na stałe, jednak możliwe jest to tylko w przypadku użycia grubszego MDFu.

Podczas frezowania, powierzchnia MDFu bedzie z czasem nieznacznie pofrezowana, co spowoduje obniżenie skuteczności mocowania. W takiej sytucji powierzchnie MDFu należy splanować.

Jezeli wymieniasz MDF na nowy, zwróć uwagę aby powierzchnia stołu aluminiowego była czysta. To samo dotyczy frezowanego materiału umieszczanego na stole.

Dowiedz się więcej o naszej gamie produktów.