Jak uniknąć złej jakości krawędzi podczas frezowania plexi na frezarce CNC

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących jakości podczas frezowania plexi oraz jak ta jakość poprawić.

Istnieje wiele czynników, które maja wpływ na jakości frezowania: jakość wektorów, dobór narzędzia, parametry urządzenia, siła trzymania podciśnienia. Prezentowany film objaśni wszystkie te aspekty.

Nieprawidłowo przygotowane pliki powodują fasetowanie krawędzi. Efekt ten zrealizowany celowo będzie widoczny na filmie. W celu właściwego przygotowania pliku, nasz specjalista zaleca stosowanie konwersji wektorów do łuków. Na tym konkretnym filmie używamy programu ArtCAM, jednak takie możliwości są dostępne w prawie wszystkich rodzajach programów.

Wybór narzędzia jest krytyczny, i w przypadku cięcia plexi, AXYZ zaleca frezy spiralne z pojedynczym piórem, które są przeznaczone do tworzyw sztucznych. Narzędzia te można kupić w CNCRoutershop.

Nieodpowiednie ustawienia maszyny często powodują zmniejszenie jakości. AXYZ udostępnia naścienną tabelę z narzędziami, która zawiera ustawienia dla szerokiej gamy materiałów.

Mimo spełnienia tych wszystkich czynników, tani i lekki ploter będzie bez wątpienia prowadził do słabej jakości cięcia. Kluczowe elementy, które należy rozważyć przy zakupie maszyny CNC do frezowania plexi to po pierwsze, solidny i sztywny stół. Następnie napędy serwo, listwy helikalne i śruby kulowe oraz wrzeciono wysokiej jakości. Wreszcie, płaska powierzchnia systemu mocowania podciśnieniowego i dobra pompa próżniowa będą istotne dla wyeliminowania drgań lub poruszenia materiału. Więcej o tych kwestiach i nie tylko można dowiedzieć się w naszym artykule ” 10 rzeczy które warto wiedzieć przed zakupem frezarki CNC”

AXYZ Automation poleca dwie serie maszyn, AXYZ i Pacer. Obie serie będą dobrym wyborem.