Czy korzystniejszy jest zakup frezarki na indywidualne potrzeby czy lepiej wybrać ze standardowo oferowanych modeli.

W głównej mierze te pytanie muszą sobie zadać firmy z sektorów drzewnego oraz meblarskiego. Decyzja nie należy do najłatwiejszych. Głównym punktem mogą być ograniczone środki, chociaż koszt i zwrot z inwestycji są z pewnością głównymi wyznacznikami.

Proces podjęcia decyzji musi składać się z pewnych czynników, takich jak; możliwości maszyny, jakość wyciętej krawędzi, wielkość produkcji, efektywne wykorzystanie czasu i pracy, a także wzrost potencjału firmy. Dla niektórych przedsiębiorstw decyzja ta może być łatwiejsza – wybrać łatwą i sprawdzoną wersje, ale nawet ta opcja może posiadać pułapki.

Każda firma stara się zachować należytą ostrożność oraz staranność w doborze pomiędzy maszyną „z półki”, a dostosowaną do indywidualnych potrzeb przemysłową frezarką. Proces wyboru może być skomplikowany, uznając, że „standardowe” maszyny CNC ewaluowały w ciągu ostatniej dekady na znacznie większą funkcjonalność. Kupujący muszą się skupić na teraźniejszych jak i przyszłych potrzebach swojej działalności, proces zakupu musi być oparty na szczerej i otwartej rozmowie z producentami lub dostawcami maszyny CNC.

Ewolucja dopasowanych dla klienta maszyn CNC

Tradycyjne i sprawdzone metody obróbki drewna istnieją od lat. Wadą jednak zawsze było zaangażowanie czasu i pracy, w szczególności jeśli chodzi o kształtowanie elementów łukowych i drzwi. Wiertarka lub manualne wiercenie było jedyną opcją. Rozwój maszyn CNC jednak szybko zmienił te procesy pracy poprzez zmianę zdolności produkcyjnych, częstotliwość i moc.

W tym momencie małe „amatorskie” frezarki były idealną opcją dla małych firm, które w zasadzie nie oferowały personalizacji swoich produktów. Dedykowane maszyny CNC były dla nich zbyt drogie lub też uważali, że personalizacja produktów nie jest ich celem na przyszłość.

Dla mniejszych firm, a także średniej wielkości firm produkujących meble, takie myślenie istnieje do dziś, zwłaszcza, że oznacza mniejsze koszta inwestycji. Jednakże, poszerzające możliwości profesjonalne maszyny CNC oferują nowe możliwości produkcyjne. Wzrost liczby firm oferujących maszyny spowodowała więcej możliwości wyboru na rynku. Dzięki temu można znaleźć tanie opcje frezarek, dostępne na aukcjach on-line posiadające opcje wielu wrzecion, głowice wiertarską oraz system automatycznego przenoszenia materiału.

Więc w jaki sposób wybrać odpowiednią dla siebie opcję? Odpowiedź wymaga spojrzenia na szereg zmiennych, które obejmują obecne i przyszłe planowanie biznesowe, relacje z dostawcami i stosowania kompleksowego zrozumienia możliwości frezarek CNC do potencjału wzrostu przedsiębiorstwa.

Odkrywając plusy i minusy

Być może najbardziej atrakcyjny czynnik maszyn „z półki” jest wejście w proces automatyzacji przy stosunkowo niskich kosztach. Dla mniejszych firm maszyny te oferują zalety zmniejszając wymagania pracy i czasu, przy utrzymaniu lub poprawie jakości produktu.

Jednak istnieje kilka wad. Jedną z nich jest możliwość produkcji w ciężkich produkcyjnych aplikacjach. Dla przykładu: maszyna nie będzie w stanie wytworzyć odpowiedniego momentu obrotowego przy wycinaniu, co spowoduje potrzebę użycia wielu przejść by przeciąć materiał. Kolejnym elementem jest pilna potrzeba wsparcia technicznego lub części zamiennych która jest utrudniona w takich przypadkach. Dochodzi do tego jeszcze koszt i czas oczekiwania na części zamienne. Jest tak ponieważ wiele mniejszych producentów maszyn używa elementów firm trzecich, które produkują w mniejszych ilościach i gorszej jakości.

W tym momencie, producenci witryn i innych firm przemysłu drzewnego mogą zdecydować się rozważyć dostosowanie maszyny do większych potrzeb i wyjście poza limity małych producentów. Ich zainteresowanie dało bodźca dla producentów seryjnych maszyn CNC, laserów oraz water jetów. Zakłady produkcyjne stały się bardziej obyte w zrozumieniu urządzeń tnących oraz w korzyściach z ich korzystania. Dzięki temu udało się zauważyć znaczący wzrost zainteresowania średnich i małych firm, które widzą zastosowanie maszyny CNC do powiększenia produkcji i wzrostu gospodarczego.

Dostosowane oprogramowanie pozwala m. in. na automatyczne ułożenie elementów na jednym arkuszu i możliwość automatycznego wywiercenia otworów. Zaawansowane oprogramowanie CAM pozwala nam na poszerzenie możliwości i różnorodności produkcyjnych nawet dla mniejszych przedsiębiorstw. Frezarka jest w stanie sterować kilkoma urządzeniami z pomocą co najmniej dwóch wrzecion, wycinając  jednocześnie ten sam element. Powiązanym systemem jest automatyczne zarządzanie strefami podciśnienia, w którym pełna moc próżni jest skoncentrowana na pozycji głowicy tnącej – to rozwiązanie optymalizuje siłę mocowania materiału. W połączeniu ze sterowanymi pompami oszczędza energie elektryczną oraz pozwala oszczędzić czas.

Wystarczy zapytać Johna Zembrodt, właściciela firmy Stanton Millworks, Cincinnati USA. Pan Zembrodt stwierdził, że jego zakład stolarski zwiększył produkcje i dokładność od instalacji frezarki – „Jesteśmy w stanie wykonać większe i bardziej skomplikowane projekty przy zachowaniu konkurencyjnych cen”. Między innymi dzięki inwestycji w skonfigurowaną dla potrzeb zakładu frezarkę CNC firma z 3 pracowników urosła do liczby 22, w tym m. in. o programistę oraz kierownika produkcji.

„Byliśmy w stanie podwoić naszą roczną pracę przez ostatnie cztery lata i wzrost ten nadal utrzymujemy

‘ powiedział pan Zembrodt.

Jednym z najważniejszych rozważań przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu, szczególnie skonfigurowanej dla własnych potrzeb frezarki, jest świadomość potencjalnych pułapek i możliwości jak ich uniknąć.

Pomyśl o tych ważnych cechach:

Cena: upewnij się, że tańsza maszyna posiada wszystkie cechy i urządzenia które potrzebuje Twoja firma.

Rodzaj narzędzi: nie oceń błędnie rodzajów narzędzi które będziesz potrzebować przy obrabianiu różnego rodzaju materiałów. Istnieje wiele rozwiązań dostosowanych dla konkretnych materiałów.

Dodatkowe opcje: upewnij się, że dodatkowe opcje spełnią Twoje wymagania i pozwolą zmaksymalizować Ci produkcję tak byś nie musiał ponosić dodatkowych kosztów.

Poziom wsparcia: bardzo ważne jest aby sprzedający mógł zapewnić Ci pomoc techniczną. Jeśli będzie tylko pośrednikiem, może to spowodować duże koszta naprawy lub wymiany części.

Odpowiedzialność sprzedającego: upewnij się, że sprzedający zapewni Ci odpowiednie przeszkolenie z obsługi i konserwacji maszyny.

Unowocześnienie: sprawdź czy frezarka ma możliwość rozbudowy lub wprowadzenia nowszej technologi w przyszłości.

Długowieczność: wysokiej klasy frezarki pracują ponad 10 lat, a niektóre firmy mogą pochwalić się, że prawie dwie dekady.

Istnieją powody dla których niektóre przedsiębiorstwa opierają się na używaniu amatorskich frezarek, ale dzisiejsze możliwości profesjonalnych maszyn CNC, wrzecion oraz silników pozwalają nie tylko przyspieszyć i polepszyć produkcję ale także pozwolą patrzeć w przyszłość bez potrzeby martwienia się o ograniczenia produkcji.

Dopasowanie maszyny do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa powinno opierać się na wizytach, dyskusjach oraz negocjacjach z przedstawicielami producentów frezarek. Spotkania z inżynierami produkcji oraz technikami pozwolą określić poziom pomocy technicznej oraz możliwości szkolenia. Należy zobaczyć maszynę w siedzibie producenta by upewnić się, że nie mamy do czynienia z pośrednikami. Dlatego ważne jest by przed wizytą zebrać informację o producentach i oferowanych produktach. Wyżej wymienione podpowiedzi pozwolą na zakup frezarki, która spełni teraźniejsze jak i przyszłe wymagania. Pamiętaj, profesjonalizm przede wszystkim!